Nincs hozzászólás

Samui – Étkezés

Koh Samui csaknem teljesen “turista sziget”, azaz alig van olyan helyi élet, ami ne kapcsolódna a turizmushoz. Így nyilván az étkezőhelyek a külföldi látogatók kiszolgálásához alkalmazkodnak, és ennyiben a választék nem igazán különbözik attól, ami Thaiföld más turistás övezeteiben kínálkozik. Az ínyencek azonban felfedezhetik azt, hogy a szigeten a dél-thaiföldi kifinomultabb konyha specialitásaival is meg lehet ismerkedni. A rafinált, nagy műgonddal varázsolt helyi specialitásokat nem csak a drága éttermekben lehet fogyasztani, hanem egyszerű utcai kifőzdékben is. Az árszinttől ugyanis független, hogy mindenhol friss, minőségi nyersanyagokkal, hozzávalókkal főznek. Nem árt rendeléskor tisztázni, hogy a kiválasztott étel mennyire csípős (szpájszi vagy nát szó szpájszi).

Ne lepődjön meg a turista, hogy a thai éttermekben az evőeszközök közül hiányzik a kés. Az étkeket eleve úgy, megfelelően feldarabolva készítik el, hogy ne is érezzük a kés szükségességét. A halakat is úgy tálalják, hogy villával és kanállal is jól menjen az evés. A kanál van a jobb kézben és a villa inkább csak arra szolgál, hogy azzal a kanálra toljuk az éppen következő falatot. Pálcikát csak a tésztalevesekhez és tésztákhoz használnak a kínai bevándorlók által Thaiföldre behozott hagyomány alapján.

A nyaralókra jellemző, hogy a szigeten eltöltött idő folyamán megunják, hogy folyton thai étkeket egyenek, és a pénztárcát erősen megterhelő tenger gyümölcsös és halételeket sem lehet mindennap enni. Erre tekintettel léteznek olyan éttermek, ahol néhány thai étel mellett zömében nemzetközi konyha választékát nyújtják. A szigeten, és főleg a Chaweng Beach főutcáján van több olasz, indiai, mexikói, kínai és német étterem.

thai-etel0

Csak a menőbb éttermeknek van külön ebédre (fél 12-től kettőig) és vacsorára (hattól tízig) szóló nyitva tartási ideje. Az egyszerűbb kifőzdék egész nap, kora reggeltől késő estig nyitva tartanak, és akkor lehet ott enni, amikor a vendég megéhezik.

Mint máshol Thaiföldön, úgy Koh Samuin is emlékezetes, otthon aztán gyakran felemlegetett élmény a fantasztikus trópusi gyümölcsök fogyasztásában átélt tobzódás. Szokványos, hogy a magyar utazó rácsodálkozik az otthon fogyasztott, a hosszas szállításra kondicionált trópusi gyümölcsök és a helyben fogyasztottak közötti elképesztő minőségi, ízbeli különbségre. Ananász, mangó: ég és föld a különbség! Sokan imádják a ragacsosan összeállt rizs és a friss mangó szelet duóját (mamauang & sticky rice). A turisták egyik nagyszerű, szórakoztató időtöltése a helyi gyümölcsökkel való ismerkedés. A markáns szagáról ismert durián megkóstolása vicces kihívás. E sorok írójának hatalmas nagy kedvence Koh Samuin (is) a fogyasztásra készen előkészített pomelo. Érdekes, hogy Koh Samuin a rengeteg fantasztikus gyümölcs megléte mellett sincs választék frissen facsart gyümölcslevekből. Friss narancslét árulnak, de az inkább mandarinból készül, és nem annyira szuper.

Sörözés Koh Samuin

Koh Samuin a sörválaszték széles. A két emblematikus helyi sör, a Singha és a Chang. A Singha a thai emberek büszkesége, lévén hajdan a királynak készítették. Pilzeni jellegű és jellemzően valamivel drágább, mint a Chang. Viszont a Chang népszerűbb a thaiok és a turisták körében is, főleg, mert magasabb az alkohol tartalma. A dán licenc alapján kitalált Chang minősége nem silányabb, olyannyira, hogy nemzetközi terepen magasan szokták díjazni. A Tiger és a Heineken sörök drágábbak, mint a Chang és a Singha, pedig nem jobbak, csak hát importáltak vagy licenc alapján gyártottak. Nem árt tudni, hogy a thai törvények szerint alkoholt a boltokban csak 11 és délután kettő és délután öt és éjfél között lehet vásárolni. A törvényt a szupermarketek nem igazán tartják be.

Az éttermekben, kifőzdékben való étkezés árfekvésében nagyon nagy a szórás. Hangsúlyozzuk, hogy az árszintben meglévő különbségekkel nem arányosak a minőségi különbségek. Jellemzően a szállodai éttermek a legdrágábbak, ezért ha nincs fél- vagy teljes panzió, akkor a hotelvendégek inkább az utcai éttermeket választják. Egy főre egy étkezés kijöhet 400-700 forintnak megfelelő bahtból, de lehet akár 7-8 ezer forint is. A legolcsóbban persze az egyszerű utcai, piaci kifőzdékben lehet enni. A finnyásabb magyarok ódzkodni szoktak a legolcsóbb helyektől higiéniai aggodalmak miatt. Az edények tisztításában biztos találna sok kivetnivalót a Köjál, de maguk az étkek frissen elkészítve veszélytelenek és nagyon-nagyon ritka a gyomorrontás. Egy 50-80 bahtos (400-650 forint) levessel, pad thai-jal bőven jól lehet lakni. Az éttermekben, ami meglepően drága, az a halételek és a tenger gyümölcsei, valamint a bor és a tömény szeszes italok. Beülve valahová egy üveg sör ára 80 és 140 baht között mozog (a strandon a mozgóárusok 60 bahtot kérnek érte), az üdítőital csak 20-40 bahtba kerül. A koktélok ára 100 és 200 baht között van. A tengerparti, homokra kitelepülő bárok, kávézók az árakba belekalkulálják a csodás elhelyezkedés élményének az értékét.

Nincs sok értelme konkrét éttermeket ajánlani, mert a turista szeret saját szemével, helyben dönteni. Némi támpont lehet, hogy mennyi turista frekventál egy éttermet. A silányabb helyek gyakran gyéren látogatottak. A kevésbé központi éttermek gyakran olcsóbbak és jobb minőségűek, mert jobban kell teperniük a vendégszerzésért.

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

három × egy =

Vista Utazási Irodák Kft. © 2016. | info@thaifoldnyaralas.hu