Nincs hozzászólás

Thaiföld – Higiénia, egészség

Thaiföldön az egészségi és higiéniai helyzet alapvetően nem rossz. Teljesen felesleges és ártalmas elrontani az ottani nyaralás élményét azzal, hogy túlreagáljuk az egészségi és higiéniai kockázatokat. Ezekből nincs több Thaiföldön, mint itthon, legfeljebb más fajta dolgokra kell ügyelni.

Étkezés

Higiéniai, egészségi szempontból veszélyes-e Thaiföldön egyszerű utcai kifőzdék, piaci pultok étkeit enni?

A válasz az, hogy nem veszélyes, főleg ha a szemünk előtt, frissen sütik az étkeket. Nyilván ezek a mozgóárusok nem mindig és mindenhol ,,Köjál-konformak”, de nyugodtan kijelenthető, hogy jóval ritkábban okoznak gyomorrontást, mint a tunéziai, egyiptomi normál szállodai étkezések. Mivel sok mozgóárus közül választhatunk, meg kell nézni, hogy hol bizalomgerjesztőbbek a higiéniai körülmények (az árus tisztasága, az edények tisztításának körülményei, az alapanyagok tárolásának helyzete stb.) . Túl finnyásnak nem érdemes lenni, mert bizony gyakran előfordul, hogy a legegyszerűbb helyeken lehet a legfinomabbakat enni. Európai, itthoni higiéniai elvárásokat nem érdemes támasztani. Aki egzotikus helyre utazik, annak tanácsos rugalmasnak, toleránsnak lenni, persze az ésszerűség határai között.

Ahol sok állandóan Thaiföldön élő európai táplálkozik, az jó referencia, és az is ha sok helyi eszik ott, mert akkor nem raknak el előző napról étkeket. A piacokon jól szembetűnik, hogy melyik a népszerű hely, és bizony az többnyire az egészségi szempontból is biztonságosabb. Inkább ne együnk olyan mozgóárusnál, pultnál, ami egész nap a járművek által környezetszennyezett utcák szélén találhatók. Érdemes viszont piacokon enni, mert finom, olcsó és élvezetes a helyiek társaságában táplálkozni. Érdemes a büfék, étkezdék esetében keresni a Clean Food Good Taste (Tiszta étel Finom íz) feliratú tanúsítványokat.

Együnk sült sáskákat és rovarokat?

Az európai turisták Thaiföldön borzongással vegyes kíváncsisággal, poénos kihívásnak tekintve viszonyulnak ahhoz, hogy az utcákon, piacokon lépten-nyomon látnak sült bogarakat áruló standokat. Gyakran látni turistákat, akik egymással fogadnak abban, hogy valamelyikük meri-e kipróbálni a frissen sült sáskát. A thai emberek, délkelet-ázsiaiak körében az olajban sült bogarak ínyenc eledelnek számítanak. Mi e tekintetben a jellemző választék egy standon? Lárvák, kukacok, csótányok, sáskák, hernyók, bogarak, és skorpiók. Ezeket forró olajban sütik meg, és az utcai mozgóárusok tolókocsiján már sült állapotban láthatók. Tehát nem látjuk ezeket élő verzióban megsütés előtt. Az olajban sütés után amúgy a rovarokat fűszerezik, hogy a sütőolaj íze kevésbé éreződjön.

Nyilván sokan undorodva olvassák már az étkek felsorolását is, azonban a rovarevés védelmében el kell mondanunk legalább 3 fontos dolgot. Elsőre azt, hogy ha mégis kipróbáljuk, nem tesszük ki magunkat semmilyen egészségi kockázatnak! Láthatóan sok farang (így nevezik a helyiek a fehéreket) kipróbálja és semmi baja nem lesz tőle. Másodszor: Ezeket a rovarokat nem csak úgy a természetes közegükben gyűjtik be, hanem speciális farmokon tenyésztik azokat és közvetítő kereskedőkön keresztül jutnak el az utcai, piaci árusokhoz. Harmadszor: a rovarok fogyasztása éppenséggel egészséges! A meglepően egészségtudatos thai emberek azért is eszik szívesen a rovarokat, mert azok proteinben nagyon gazdagok, valóságos multivitamin bombák. (Tudományos folyóiratokban értekeznek arról, hogy az emberiség jövőbeli táplálkozásában több tere lesz a rovarok fogyasztásának egészségi okok és élelmezési szükséghelyzetek miatt.)

Thaiföldön sok helyen árulnak grillezett békát, nagyon finoman készítik el. Itthon is szerepel a békacomb sok étterem választékában, ehhez képest Thaiföldön annyi a különbség, hogy nem csak a combját eszik, hanem a test nagyobb részét. Nyugodtan lehet enni, mert egyáltalán nem veszélyes a gyomorra. Gyakran apróra vágott formában kerül bele valamilyen zöldséges, tésztás keverékbe, így a tányéron nem az egész béka fog ücsörögni teljes terjedelmében.

A tejtermékek fogyasztása Thaiföldön nem kockázatos. Sajtokat nem esznek, de tejet mindenféle ízesítésben és kiszerelésben árulnak a szupermarketekben.

Az ivóvízhelyzetről

Ami a legfontosabb: csapvizet nem szabad inni. Megoszlanak a vélemények abban a tekintetben is, hogy a hotelben a fogmosáskor használjuk-e a csapvizet szájöblítésre vagy a fogkefe lemosására. Biztos, ami biztos, érdemes palackozott ivóvizet inni és azt használni a fogmosáshoz is. A jobb hotelekben a csapvizet is szűrik, tisztítják, azaz ilyen helyeken azért a fogmosáshoz nem veszélyes használni a csapvizet. Inkább a turistás főcsapásokon kívüli helyeken és egyszerűbb szálláshelyeken fontos, hogy fogmosáshoz ne használjunk csapvizet. A csapvízzel persze mosakodni lehet, hiszen ugyanilyen vízben is zuhanyozunk és e tekintetben nincs egészségi kockázat.

A közép- és felső kategóriás hotelekben naponta bekészítenek a szobába egy vagy két palack ivóvizet. Ha ez nincs, vagy kevés, akkor a rengeteg szupermarket valamelyikében lehet fél- és egyliteres kiszerelésben venni. A félliteres palack víz 7-15 bahtba kerül ( 50-120 forint körül).

Mindig felmerül, hogy mennyire veszélyes az egészségünkre az ha az innivalóba, italba jégkockát raknak. Thaiföldön a jégkockákat ivóvízből vagy tisztított vízből készítik. Az utcai büfék, az éttermek, bárok a jégkockákat nem maguk készítik, hanem biztonságos beszállítóktól veszik. Vidéken, turisták által kevésbé látogatott helyeken viszont előfordul, hogy helyben fagyasztják a jeget és ennek tisztasági állapota nem mindig biztonságos, vagy legalábbis kérdőjeles. Ha bizalmatlanok vagyunk, akkor inkább keressünk olyan helyet, ahol hideg az üdítőital, sör jégkocka nélkül is.

Valójában egészségileg Thaiföldön nagyobb kockázatot jelent, ha a nagy hőségben túl gyorsan és túl hideget iszunk, és ez független attól, hogy miként és miből állították elő a jégkockát.

A védőoltásokról, fertőzésekről

Mindenekelőtt leszögezzük, hogy nincs thaiföldi nyaraláshoz kötelezően előírt oltás, sőt a délkelet-ázsiai országba való belépéséhez sincs szükség semmiféle oltási bizonyítványra, ha nem egy fertőzésveszélyes harmadik országból utazunk oda.

Vannak ajánlott oltások, de ezek leginkább azoknak fontos, akik Thaiföldön sokat akarnak időzni a nyers természeti környezetben, vagy nagyon tartanak a szúnyogok által terjesztett betegségektől. A tetanuszoltás felfrissítése és a hepatitisz A elleni oltás ajánlott, de nem kötelező. Az ajánlott oltás főleg azok számára megfontolandó, akik nem klimatizált, hanem közvetlenül a természeti környezetben lévő szálláshelyeken éjszakáznak, és nem használnak az ágyat körülvevő szúnyoghálót.

Az útikönyvek részletesen foglalkoznak azokkal a betegségekkel, járványveszélyekkel, ami a trópusi Thaiföldön is előfordulhat (pl. malária, dengue láz, kolera). Ez nem azt jelenti, hogy Thaiföld nyaralás, turistáskodás szempontjából annyira veszélyes lenne. Az útikönyvek a teljesség igénye miatt, és persze felelősségérzetből is foglalkoznak részletesen ilyesmikkel, de valójában Thaiföldön a nyaralók, utazók milliói hatalmas többségben nem betegszenek meg, egészségi problémákkal nem küszködnek kint létük idején. Ez részben azért is van, mert Thaiföldön az orvosi, kórházi ellátás megbízható, modern, színvonalas. Azok a kórházak, klinikák, rendelőintézetek, ahová adott egészségi probléma esetén a turisták mennek, (kerülnek…) jellemzően sokkal jobban felszereltek, higiénikusabbak, mint az itthoni átlagos egészségügyi intézmények.

Mindenképpen kell itthon betegség- és baleset biztosítást kötni, mert anélkül a nívós thaiföldi kórházakban rengeteg pénzt kell kiadnunk. Ne menjünk bankkártyákhoz adott biztosításokkal, mert azok szűkebb, korlátozottabb fedezet biztosítanak. Szűklátókörűség ezen spórolni.

Thaiföldön a turista számára némi egészségi kockázatot jelent a szemgyulladás. Fontos, hogy szennyezett, esetleg vírusokat őrző kezünkkel ne birizgáljuk a szemünket. Mossunk gyakran kezet, legyen nálunk valami fertőtlenítő papírkendő (vagy az a kis 100ml alatti tégely) és azt használjuk, amikor azt gondoljuk, hogy kezünk, ujjaink átmenetileg nem tiszták.

Thaiföldön a nagyobb turistás települések nagyon jól el vannak látva gyógyszertárakkal és az ott dolgozó gyógyszerészekkel – ha tudunk valamit angolul – jól meg lehet beszélni azt, hogy mi a bajunk és milyen gyógyszerre van szükségünk. Nagyon kulturáltak és profik a gyógyszerészeik! Mindenre van helyi vagy nemzetközileg is ismert gyógyszerük. Ismerik az európaiak speciális igényeit, hiszen sok ezer európai él Thaiföldön állandó jelleggel. Mindazonáltal vigyünk Thaiföldre itthon általunk használt gyógyszereket, védőszereket. Az ottani klíma és páratartalom miatt érdemes vinni bőrvédő kenőcsöket.

A vécékről

Thaiföldön a szállodákon kívül a vécék használata jellemzően problematikus, szokatlan a magyar (európai) utazó számára. Vannak higiéniai és kényelmi gondok.

A hotelek zömében az európai szabványoknak többé-kevésbé megfelelő, leülős vécék vannak. Legfeljebb két kellemetlenség érhet minket. Sok hotelben a vécék lefolyó vezetékeinek gyenge az áteresztőképessége és ezért arra kérik a vendégeket, hogy a használt vécépapírt ne húzzák le a vécében, hanem rakják az ülőke melletti hulladékkosárba. Sok európai turista kellemetlennek, visszataszítónak érzi, hogy ennek a gyakorlatnak, előírásnak megfeleljen. Csak hát az előírás semmibevétele azzal járhat, hogy eldugul a vécé és kérni kell a személyzetet, hogy hozza rendbe a kínos helyzetet. A második kényelmetlenség, hogy a vécépapír túl keskeny és rossz minőségű.

Ami a közvécéket illeti, a bevásárlóközpontokban, a turisták által használt közép és felső kategóriás éttermekben, nyugati gyorsbüfé láncok helyein jellemzően tűrhető állapotban vannak a vécék. A férfi vécékben a vizeldékkel nincs gond, legfeljebb az kellemetlen, hogy egy légtérben vannak a mosdóval. A vécék guggolósak, ami kényelmetlen azok számára, akik ehhez nincsenek hozzászokva. Ugyebár közkeletű megállapítás, hogy valójában a guggolós vécé higiénikusabb megoldás, mint az ülőkés. Ha amúgy a guggolós vécé rendben takarított, akkor túlélhető a feladat.

A közvécékben sem szabad a vécépapírt bedobni a lefolyóba, csak hát a turisták ezt nem tartják be mindig. A helyiek ehhez hozzá vannak szokva, de orrfacsaró lehet a bűz, ha a vécét a nagy hőségben nem takarítják kellő gyakorisággal és – már ahol – a használt vécépapírnak kitett kosárka megtelik. No de a vécéhasználatot bonyolítja, hogy a legtöbb helyen nincs egyáltalán vécépapír kikészítve és nem is használnak ilyet.

A guggolós vécé mellett van egy vízzel teli, nyitott műanyagtartály és egy merítőkanál. Nos, a merőkanállal vételezett vizet locsoljuk rá az ülepünk megfelelő részére a vécépapíros törlés helyett. Ez bizony az e tekintetben gyakorlatlan turista számára jelentős kihívás, gyakorlati és ügyességi feladat. Szerencsésebb a helyzet, ha a vécében van egy a falból kivezető kis cső zuhanyfejjel, amivel a kellő erővel kispriccelő vízsugárral tisztítjuk meg a kényes testtájunkat, némileg a bidéhez hasonlatos módon.

Anélkül, hogy tovább részleteznénk a témát, maradjunk annyiban, hogy a guggolós technika alkalmazása nem lehet azért elviselhetetlen probléma, hiszen többségünkkel számtalanszor megesett már, hogy a természet lágy ölén kellett dolgunkat végezni, márpedig a megfelelő testtartás és egyensúlyteremtés megvalósítása a guggolós vécé használatához hasonló feladat. Eme problémára alternatív megoldás lehet, hogy mindig van nálunk egy tekercs WC papír.

A hostelekben, nagyon egyszerű thai szálláshelyeken is guggolós a vécé.

A buszokon (már ahol van) és a vonatokon lévő vécék higiéniai állapota éppen olyan lehangoló, mint sok MÁV-vonaton. Ha kibírjuk, próbáljuk kihagyni Thaiföldön is ezt az élményt. Tapintatosságból nem írjuk le a problematikus részleteket.

Thaiföldön (is) kevés az utcai közvécé. Ha szükséghelyzetbe kerülünk akkor vagy egy gyorséttermet vagy bevásárlóközpontot kell keresnünk, vagy határozott léptekkel bemenni egy útba eső szállodába és megkeresni a fogadótérhez közeli vécét. Az európai turistát jellemzően nem állítják meg, és nem akadályozzák meg abban, hogy egy idegen hotelben végezze el a dolgát.

A piacokon, szórakozóhelyeken stb. meglévő közvécék fizetősek. Jellemzően 5 thai bahtot (egyes helyeken 10-et) kell fizetni. Ezért a pénzért a vécés néni ad kisebb adag vécépapírt. Vannak itt-ott (főleg menőbb áruházakban) ultramodern, nagyon higiénikus közvécék, mindenféle automatikus öntisztító, öblítős csodaszerkezetekkel.

Thaiföld higiéniai téren szépen és folyamatosan fejlődik és ez a vécézési helyzetet illetően is kedvezően érinti az európai turistákat is. (Stílszerűen: Nem kell betojni attól, hogy mi vár ránk Thaiföldön e téren.)

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

öt × egy =

Vista Utazási Irodák Kft. © 2016. | info@thaifoldnyaralas.hu